Potvrzeno - orální sex má svá rizika, může i za výskyt rakoviny!

Rádi se s partnerem oddáváte zdánlivě neškodným milostným hrátkám, jako je právě orální sex? Možná byste měli vědět, že tento druh sexu, ze zvědavosti i opatrnosti oblíbený také teenagery na samém začátku sexuálního života, ochrání sice před nechtěným otěhotněním, nikoliv však před přenosem infekce!

Vědci došli už na počátku loňského roku k překvapivému závěru. Právě orálnímu sexu totiž přisuzují rapidně se zvyšující výskyt rakoviny dutiny ústní, který byl dáván do souvislosti spíše s alkoholismem a kuřáctvím.

Orální sex může znamenat přenos lidského papilomaviru (HPV) a otevřít dveře rakovině

Orální sex zvyšuje riziko rakoviny, o tom se nás snaží přesvědčit jistá vědecká studie, která se objevila v měsíčníku JAMA Oncology. Jako první prý jasně prokazuje spojitost mezi lidským papilomavirem (HPV) a vývojem orofaryngeální rakoviny, postihující krk, jazyk i dásně. Díky praktikování orálního sexu se HPV dostane do úst, kde oslabuje ústní membrány a snižuje tak odolnost ústního prostředí vůči infekcím. HPV tedy není přímým původcem rakoviny, ale mění a oslabuje buněčné struktury, takže riziko výskytu nemoci, včetně rakoviny, je pak znatelně vyšší. Muži jsou k rakovině tohoto typu náchylnější dvakrát více než ženy. Dnes je rakovina ústní dutiny v celosvětovém měřítku jedenáctým nejčastějším typem rakoviny, každý rok je diagnostikováno půl milionu pacientů s touto chorobou. Orální sex je mimo jiné stále častějším původcem zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku. Jejich výskyt se za posledních třicet let ztrojnásobil, což je alarmující.

Orální sex a pohlavní choroby, rakovina děložního čípku

Orální sex není bohužel ani zdaleka bezpečnou metodou, která vás zcela ochrání před přenosem pohlavních chorob. Z těch mají především hodně mladí lidé obavy jen v souvislosti s klasickým pohlavním stykem. Stačí však malé poranění v ústech nebo v oblasti genitálií a problém může být na světě. I orální sex je tak prokazatelně častým původcem přenosu kapavky, syfilisu či HIV. Výše zmíněný lidský papilomavirus (HPV) může často také za vznik nevzhledných a nepříjemných genitálních bradavic. Má úzkou souvislost také s obávanou rakovinou děložního čípku, na jejíž prevenci současná medicína klade velký důraz.

Rakovina děložního čipku - příznaky a prevence

Ochranné pomůcky pro bezpečnější orální sex

Existují způsoby, jak se chránit při orálním sexu, aby riziko infekce či nákazy bylo minimální. Nejznámější budou nejspíš ultratenké kondomy, k dostání jsou však také například intimní roušky pro pány s různými příchutěmi pro zpestření tohoto zážitku. Ty zabraňují styku úst a jazyka s intimními partiemi partnerky, přitom slibují stejný sexuální požitek, jako bez jejich použití, navíc však poskytují dokonalou ochranu. K dostání jsou obvykle za cenu kolem čtyřiceti korun za kus.

Test HPV a cytologické vyšetření

Pravidelné cytologické vyšetření na gynekologii je stále tou nejlepší prevencí proti rakovině děložního čípku. Test na HPV se provádí ženám, u nichž právě toto cytologické vyšetření prokázalo nějaké změny či zhoršené výsledky. O test na přítomnost viru HPV může požádat i muž, a to u svého kožního lékaře nebo urologa.

Zdroj: Prozeny.cz, Tn.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Potvrzeno - orální sex má svá rizika, může i za výskyt rakoviny! patří do témat

Rakovina děložního čípku patří do témat

Adresář

Poradna na téma Rakovina děložního čípku

Diskuze na téma Rakovina děložního čípku

 • andy 27.11.2011 16:11 pohlavni nemoci

  Zajímalo bi mě zdá se dá lečit antibiotiky tato onemocnění.Mám jen tu nizkou CIN 1.Děkuji......

 • Šárka Suchlová 26.08.2011 08:08 Očkování proti rakovině děložního čípku

  Dobrý den. Očkování je účinné cca 10 let. Paní Havelkové chci vzkázat, že každé očkování má nějaké…

Píšeme jinde
 • Čajové pečivo na vánočním stole

  Čajové pečivo na vánočním stole

  Na Vánoce se chystáme na pečení drobného pečiva. Ať už cukroví použijeme na zdobení vánočního stromečku nebo bude součástí štědrovečerní tabule, vždy pečeme několik druhů.

 • Jemná šlehačková vánočka krok za krokem

  Jemná šlehačková vánočka krok za krokem

  Dnes si připravíme tradiční vánočku, ovšem vyladěnou tak, aby se rozplývala na jazyku, byla jemná, nadýchaná a vláčná. V medové krustě s křupavými mandlovými lupínky. Zapletená je ze 6 pramenů, tím bude krásně utažená a nebude se nikde rozjíždět.Zdravě.cz na Facebooku