Prevence proti rakovině děložního čípku

Poté, co se ve 13. komnatě paní Marie Retková svěřila se svou osobní zkušeností s rakovinou děložního čípku a na konci pořadu propagovala očkování proti HPV (lidský papillomavirus) jako prevenci proti této zákeřné chorobě, strhla se lavina s nabídkou očkovacích vakcín. Je očkování v dnešní době jedinou možnou prevencí proti rakovině děložního čípku?

Lidský papillomavirus je běžný virus, který se vyskytuje jak u žen, tak u mužů. Existuje více než 100 různých typů HPV. Určité typy HPV způsobují běžné bradavice na rukou a chodidlech. Většina typů HPV nevyvolává žádné známky nebo symptomy a infekce odezní bez léčení.

Asi 30 typů HPV je známo jako genitální HPV, protože tyto typy postihují oblast genitálií. Některé typy vyvolávají změny buněk sliznice děložního čípku. Bez léčby se tyto abnormální buňky mohou někdy změnit v rakovinné buňky. Jiné typy HPV mohou způsobit genitální bradavice a benigní (abnormální, avšak nikoli rakovinné) změny děložního čípku.

Jak se genitální typy HPV dostanou do organismu?

Infekce genitálního traktu lidskými papillomaviry je klasifikována jako najrozšířenější sexuálně přenosné onemocnění. Mnoho lidí nakažených HPV nemá žádné známky nebo symptomy infekce, a tak tito lidé mohou virus šířit, aniž by o tom věděli.

U většiny lidí nakažených HPV dovedou obranné mechanismy organismu samy virus odstranit. U některých osob se však určité typy tohoto viru mohou vyvinout v genitální bradavice nebo benigní změny děložního čípku. U žen, jejichž organismus se určitých typů viru nezbaví, mohou nastat atypické změny na sliznici děložního čípku. Tyto abnormální buňky, nejsou-li zjištěny nebo léčeny, mohou vést k předrakovinným změnám a k rakovině. Rozvoj rakoviny děložního čípku obvykle trvá řadu let, i když ve vzácných případech může proběhnout během jednoho roku. Proto je důležité zjistit rakovinu včas.

Jak snížt riziko rakoviny děložního čípku?

Nejlepším způsobem, jak snížit možnost, že onemocníte rakovinou děložního čípku, jsou pravidelné gynekologické prohlídky zahrnující odběr onkologické cytologie. Je-li včas zjištěn předrakovinný stav (případně již rakovina), může se rakovina děložního čípku úspěšně léčit. Odběr onkologické cytologie pomáhá zjistit podezřelé změny buněk děložního čípku, ještě než se změní v rakovinu. Rakovina děložního čípku patří mezi typy rakovin, kterým lze nejsnadněji předcházet.

Očkování proti rakovině děložního čípku patří mezi tři nejpopulárnější očkování hned vedle očkování proti klíšťatům a chřipce. Cena kompletního očkování se pohybuje okolo 9 900,- Kč. „Pokud vím, tak asi 10-20 % děvčat ve věku 15 let, které letos učím, očkování proti rakovině děložního čípku má. Nejlepší věk pro očkování je 10 – 13 let, každopádně před začátkem sexuálního života.“ říká Mgr. Petra Stodolová, odborná učitelka Střední zdravotnické školy v Pardubicích.

Prevence proti rakovině děložního čípku patří do témat
 • Prevence Aniette 30.11.2013 23:25:31

  Zajímá Vás, jak často máte nárok na pravidelné preventivní prohlídky a jaké to vůbec jsou? I toto téma probíráme na www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz
  Přijďte se dozvědět něco nového.

 • MartinaV 30.04.2013 18:24:03

  Dobrý den, doporučuji se podívat na stránky http://www.hpv16a18.cz/, kde naleznete mnoho zajímavých informací...

 • Prevence Aniette 31.10.2012 20:56:59

  I tohle téma probíráme na stránkách www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz

 • annicka 17.09.2012 22:13:12

  Prevencí nádorovýchonemocnění se zabýváputovní výstava"Každý svého zdravístrůjcem", se kterou seod 11. září do 4. říjnavydává Liga proti rakoviněPraha na pouť po českých amoravských městech. Více otéto akci nahttp://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/kazdy-sveho-zdravi-strujcem-3

 • zina 10.02.2011 15:52:14

  Pozor,očkování proti rakovině děložního čípku je svinstvo,obsahuje hliník,oslabuje imunitní systém a má dlouhodobé škodlivé účinky na vnitřní orgány.Jde o nebezpečnou mediální propagandu a skvělý byznys.

 • nikdy není moc Petra 27.09.2009 22:00:45

  Chtěla jsem jen říci, že opatrnosti není nikdy na zbyt. Myslím, že o těchto virech dnes dívky, ženy, stále neví dostatek informací. O tom, jak jsou nebezpečné, o tom, jak je lehké je získat a takřka nemožné situaci vrátit. Stačí pár hezkých minut s nevhodným partnerem a máte navždy vystaráno. Obavy, zda pravidelná kontrola u lékaře dopadne dobře…nestojí to za to.

 • co je moc Fišerová Pavla 17.05.2009 20:27:29

  Nejsem nudná a podle mého okolí přijímám humor jaký je, ale co je moc, to je moc.

 • diskuse Nejezová Vlasta 13.05.2009 17:17:13

  O takové závažné věci je třeba komunikovat věcně a nikoli nudně.

 • není to legrace Pavla Fišerová 12.05.2009 15:51:35

  Milá dámo, paní Nejezová, vy si snad z toho děláte švandu, ale moje neteř si vytrpěla své při konizaci.

 • je to na nic Nejezová Vlasta 10.05.2009 21:06:37

  Takovýhle elaboráty a úplně k ničemu. Neříkám, že chovat se zodpovědně je špatné, ale abstinence v sexu nikdy nebyla ani nebude a těhotná se vdávala i moje babička. Silgardem se má očkovat až do 40 tak je jeden problém zase vyřešen.

 • Chování Fišerová Pavla 07.05.2009 17:16:51

  Nejlepší prevencí proti rakovině děložního čípku je samozřejmě nechovat se sexuálně promiskuitně a žít v rozumném svazku s jedním partnerem. Pak se nikdo rakoviny děložního čípku obávat nemusí. Pravidelné návštěvy na gynekologii jsou samozřejmostí. Pokud se však někdo neumí chovat snad mu může pomoci očkovací vakcína Silgard a měli by se jí očkovat všechny ženy. Neříkám, že povinně ale měly. V první řadě musíme, ale apelovat na naše mladé a nabádat je k sexuálně zodpovědnému chování a odložení prvního sexuálního styku až po svatbě.


Rakovina děložního čípku patří do témat

Adresář

Poradna na téma Rakovina děložního čípku

Diskuze na téma Rakovina děložního čípku

 • andy 27.11.2011 16:11 pohlavni nemoci

  Zajímalo bi mě zdá se dá lečit antibiotiky tato onemocnění.Mám jen tu nizkou CIN 1.Děkuji......

 • Šárka Suchlová 26.08.2011 08:08 Očkování proti rakovině děložního čípku

  Dobrý den. Očkování je účinné cca 10 let. Paní Havelkové chci vzkázat, že každé očkování má nějaké…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku