Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku

Olga Jastrabová
08.11.2010

Rakovina děložního čípku je téma, o kterém se mluví často ve školách, rodinách, zdravotnictví i mezi kamarádkami. Čím se rakovina děložního čípku liší od ostatních a jak s ní bojovat?

Rakovina postihuje stále častěji i mladší populaci. Rakovina, nekontrolovatelné bujení, množení nádorových buněk a jejich následné rozrůstání v organismu, kdy imunitní systém není schopen tyto buňky zničit.

Děložní čípek - latinsky cervix uteri - je hrdlo dělohy, které ústí do dělohy a zevně do pochvy. Je to jakýsi komunikační kanál mezi pochvou a dělohou, kdy ale od dělohy odděluje čípek tzv. vnitřní branka. Nachází se vzadu v pochvě a jeho průměr je asi jako průměr prstu. Děložní čípek má funkci tzv. bariéry, jelikož uzavírá vstup do dělohy, nemůžou tak proniknout nečistoty do dutiny břišní. Naopak malým otvůrkem čípku pronikají spermie, a pokud je vajíčko oplodněno, vychází tudy nový lidský život. Aby mohly spermie pronikat, je k tomu potřeba vhodné prostředí, které také zajišťuje děložní čípek. Ten totiž produkuje hlen, který umožní spermiím plavat, a díky tomu se mohou dostat ke svému cíli.

Za normálního stavu, tedy bez zdravotních obtíží nebo jakýchkoliv změn, je čípek delší, tužší. Čípek pokrývá jakýsi dlaždicový epitel.

Rakovina děložního čípku je druhá nejčastější rakovina u ženské populace. Není geneticky podmíněná, ale příčinou je přenosný lidský papillomavirus - human papiloma viruses-HPV typu 16-18.

HPV se přenáší mezi lidmi pohlavním stykem nebo jiným kontaktem intimních partií. Do třiceti let se s infekcí potká až 80 % žen, ale po nějaké době u 90 % žen sama vymizí.

Muži jsou stejně ohroženi, i když ne tolik jako ženy, protože epitel penisu je špatně přístupný viru.

Před klasickým karcinomem děložního čípku předcházejí různě dlouhá období tzv. prekancerózní léze (cervikální intraepitelové léze I-III). Viry napadají buňky děložního čípku a následně se spouští jejich nekoordinované množení. Pokud žena nění pravidelně vyšetřována svým gynekologem, většinou se příznaky objeví, až když je rakovina v pokročilejším stádiu.

Příznaky rakoviny děložního čípku

  • krvavý zapáchající výtok
  • bolest v podbřišku
  • bolestivý pohlavní styk
  • jelikož rakovina prorůstá do okolních tkání a orgánů, mohou se objevit bolestivé obtíže při močení
  • únava, nechutenství, úbytek na váze

Diagnostika rakoviny děložního čípku

  • anamnéza
  • histologie
  • ultrazvukové vyšetření
  • rentgenové vyšetření
  • CT vyšetření
  • cytoskopie a rektoskopie
  • oběr krve
  • IVU - intravenózní urografie
  • vyšetření konečníkem

Prevence

Vznik rakoviny nebo její nález mohou ovlivnit samy ženy, a to velmi jednoduše - preventivními gynekologickými prohlídkami po půl roce. Na těchto vyšetřeních vždy lékař dělá stěry z děložního čípku na histologické vyšetření. Tudíž vznik nemoci se při pravidelnosti návštěv může jednoduše odhalit.

Další důležitou součástí prevence je opatrnost v  sexuálním životě. Proti HPV viru existuje také očkovací látka.

Očkování žen proti HPV viru

Očkování je nejlepší u mladé věkové kategorie, nejlépe však u dívek, které ještě neměly pohlavní styk a nemohou být HPV virem napadeny. O vhodnosti očkování je nejlepší se poradit se svým gynekologem, který určí, má-li očkování pro vás smysl.

Očkování se podává ve třech dávkách, pouze jednu většinou hradí pojišťovna.

Léčba rakoviny děložního čípku

Čím dříve se prokáže rakovina čípku, tím dříve je možnost kvalitní léčby a následně možnost bezproblémového těhotenství!

  • Konizace - odstranění části čípku pomocí skalpelu nebo laseru. Nejrychlejší je konizace pomocí elektrochirurgické kličky, trvá několik sekund a dokonce některá pracoviště provádí tento výkon ambulantně.
  • Radikální léčba operací, při které se odstraňuje děloha i část okolních tkání
  • Chemoterapie - terapie cytostatiky v infúzní podobě do žíly. Touto metodou léky naboří cyklus buněk a tedy další nádorové bujení. Nevýhodou této metody je, že může postihnout i zdravé buňky. Nádor nemusí být na cytostatika citlivý. Třetí nevýhodou je, že pacientům způsobuje řadu nežádoucích účinků - silné nevolnosti, záněty, padání vlasů, úbytek bílých krvinek, alergie, poškození jater a ledvin...
  • Radioterapie - záření se používá ke zničení nádorových buněk a snaží se být šetrné k okolním tkáním
  • Konzervativní léčba dalších přidružených obtíží

Nepodceňujte preventivní gynekologické prohlídky. Rodiče, kteří máte dospívající dcery, poraďte se s lékařem a nechte je očkovat.

Autor: Olga Jastrabová

Psychosomatická onemocnění
Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...